ЯК ВИРІВНЯТИ САМООЦІНКУ ДИТИНИ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ЇЇ АДАПТИВНИХ ЗДІБНОСТЕЙ.
Вітаю вас, шановні читачі. Сьогодні ми з вами поведемо розмову про самооцінку. ЯК ВИРІВНЯТИ САМООЦІНКУ ДИТИНИ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ЇЇ АДАПТИВНИХ ЗДІБНОСТЕЙ.
1. Перш за все, ставтеся з повагою до дитини. Це дуже важливий і відповідальний момент. З повагою не означає балувати дитину, підлаштовуватися під її думку та хвалити все, що вона скаже чи зробить. Повага дорослих проявляється в тому, щоби зважати на думку дитини: «Як ти вважаєш? / Хочу з тобою порадитися…/ Ми з татом хотіли дізнатися твою думку…»
2. Припиніть критикувати дитину як у присутності інших, так і наодинці. Критика призводить до зниження СО. Зверніть увагу на те, як по-різному можна оцінити дії дитини: «Ти жахливо виступив. Ти взагалі готувався? / Добре, що ти наважився й виступив. Наступного разу вийде краще. Я допоможу тобі підготуватися.» «Ну ти й тупий! Нічого не розумієш. / Нічого, давай спробуємо розібратися ще раз / Іноді людині потрібно повторити ще раз, щоби зрозуміти чи запам’ятати. Це нормально.»
3. Хваліть дитину. Причому, робіть це чесно та об’єктивно. При цьому намагайтеся не вразити її самолюбство. Хвалити теж потрібно вміти. Звертайте увагу на ситуації, коли їй довелося докласти зусилля, перемогти свої страхи, побороти лінь або інші слабкості.
4. Надавайте дитині підтримку та запевняйте в тому, що ви завжди на її боці. Навіть, якщо не вийшло чи вийшло не зовсім правильно чи добре, не критикуйте, не сваріть, не відштовхуйте. Ключові слова в такому разі: «Я тобі допоможу / Разом у нас вийде / Ти не один.»
5. Не порівнюйте дитину з іншими дітьми. Це дуже руйнує СО дитини. Як таке порівняння сприймає дитина? «Я поганий, тому що мама/тато вважає, що … кращий.» Порівняння таке може зіпсувати стосунки між дітьми, особливо обережними потрібно бути тоді, коли мова йде про братів/сестер.
6. Створюйте дитині ситуацію успіху. Якщо в неї дуже низька СО, такий прийом добре спрацьовує. Наприклад, підготуйте разом із дитиною вірш. Вчіть разом, спробуйте його продекламувати перед домашніми / дзеркалом, щоби перебороти невпевненість або страх. Переконайтеся, що у дитини все виходить, побажайте успіху, надихніть дитину. Це стосується й привчення до виконання домашніх справ: миття посуду, прибирання, догляд за власними речами, приготування їжі і т.д.
ЛЮБІТЬ СВОЇХ ДІТЕЙ. НЕ ЖАЛІЙТЕ НА НИХ НІ ВЛАСНИХ СИЛ, НІ ЧАСУ. ТЕРПІННЯ ВАМ, ВИТРИМКИ, ЖИТТЄВОЇ МУДРОСТІ.